Schedule for Trotskyism conference

Louis Proyect lnp3 at SPAMpanix.com
Sat Aug 26 19:56:03 MDT 2000


SUMMARY:
Conference - Explorations in the History of U.S. Trotskyism
New York City, Sept. 29 - Oct 1, 2000. (Friday - Sunday)
Sponsored by: New York University's Tamiment Library & American
Studies

Info: 212-998-2639 / peter.filardo at nyu.edu
Registration: $15
Checks payable to: Tamiment Library - NYU
Should be sent to:

Tamiment Institute Library - NYU
Attention: Peter Filardo
70 Washington Square South - 10th Floor
New York, NY 10012
All queries about the conference are to be sent to Tamiment Staffperson
Peter Filardo at:
peter.filardo at nyu.edu

CONFERENCE SCHEDULE & SPEAKERS

FRIDAY September 29
5:30 - 6:45 pm: RECEPTION AT TAMIMENT LIBRARY
7:00 - 9:30 pm: Relevance of American Trotskyism: An Internationalist
Introduction
WELCOME: Peter Filardo & Paul  Le Blanc
Chair: Marilyn Vogt-Downey
Esteban Volkov: Trotsky & His U.S. Comrades
Pierre Broue: International & U.S. Trotskyism
Michael Smith: Opposition to Vietnam War
Rafael Bernabe: Latin American Perspectives
Simmi Gandhi: Fighting “Globalization” Today

SATURDAY September 30
9:30 - 10:40 am: New Perspectives on
James P. Cannon and Max Shachtman
Chair: To be announced
Bryan Palmer: Perspectives on Cannon
Peter Drucker: Perspectives on Shachtman

10:45 am - 12:15 pm:
Trotskyism and African Americans
Chair: Cynthia Young
Kwame Somburu: Malcolm X and Trotskyism
Christopher Phelps: Black Trotskyists
Paul Lee: Contributions of George Breitman
Gladys Grauer: Experiences of an African-American Trotskyist

12:15-1:20 pm LUNCH [at local eateries]

1:20 - 3:05 pm: Trotskyism, Workers & Unions
Chair: David Roediger
Kim Moody: CP & Trotskyist Trade Unionism
Kathleen Brown: Women in Minneapolis Strike
Victor Devinatz: Trotskyists in Auto
Jean Tussey: Trotskyist Labor Perspectives
Ray Markey: Comments

3:10 - 4:55 pm: Trotskyism and Intellectuals
Chair: Paul Siegel
Suzi Weissman: Victor Serge & U.S. Intellectuals
Alan Johnson: Hal Draper & Third Camp Socialism
Maurice Isserman: Mike Harrington & Irving Howe
Kevin Anderson: Theoretical Contrasts: Burnham, Novack, James,
Dunayevskaya
Michael Denning: Comments

5:00 - 6:15 pm:
The Living Heritage of U.S. Trotskyism:
Reflections of Trotskyist Veterans
Chair: To be announced
Dorothea Breitman: Detroit Branch, 1950s-1960s
Theodore Edwards: The Weiss Current
Bernard Goodman: Struggles in Maritime
Morris Slavin: Reflections on the Workers Party
Nat Weinstein: Tom & Karolyn Kerry
others...

6:15 - 7:30 pm  DINNER (at local eateries)

7:30 - 9:30 pm: New Directions
Chair: Arlene Keizer
Mike Davis: Trotsky's Comet
Alan Wald: Trotskyism and the Angel of History
Grant Farred: C.L.R. James and U.S. Trotskyism
Robin D. G. Kelley: Response

SUNDAY October 1
9:30 - 10:30 am: Preserving the Past
Chair: Patrick Quinn
Esteban Volkov: Leon Trotsky Museum
Peter Filardo: Tamiment Library
Emily Turnbull: Prometheus Library

10:35 am  - 12:00 noon:
Trotskyism and Others on the Left
Chair: Betsy Esch
Dan Georgakas: The Detroiters and Others
Annette Rubenstein: The Independent Socialist Party
David McReynolds: Socialist Party & Vietnam War
Mark Solomon: Comments

12:00 -1:00 pm: LUNCH [at local eateries]

1:00 - 2:25 pm: Trotskyism and Sexual Politics
Chair: Andrew Ross
Susan Williams: Contributions of Clara Fraser
Dianne Feeley: Feminism: 1960s & 70s
Gary Kinsman: Gay Liberation
Nancy Holmstrom: Theoretical Reflections

2:30 - 3:45 pm: The Creative Legacy of the Johnson-Forest & Cochran
Tendencies
Chair: Scott McLemee
Martin Glaberman: C.L.R. James and the
            Johnson-Forest Tendency
Louis Proyect: Reflections on the  Cochran Tendency
Michael Livingston: Harry Braverman

3:50 - 5:00 pm: Making Sense of the Trotskyist Tradition in Light of
Today's
and Tomrrow's Struggles (YOUNG  ACTIVISTS  PANEL):
Brad Duncan, Matt Siegfried, others

Louis Proyect
Marxism mailing list: http://www.marxmail.org/





More information about the Marxism mailing list